Stanley „Stan” Marsh a South Park című amerikai animációs sorozat egyik szereplője. Osztálytársaival és barátaival, Kyle Broflovskival, Eric Cartmannel, valamint Kenny McCormickkal együtt a sorozat központi alakja. Eredeti hangját Trey Parker kölcsönzi – akinek személyisége kismértékben a szereplőt is ihlette – magyar hangja Bozsó Péter.[1] Stan a televízióban elsőként 1997. augusztus 13-án, a South Park első sugárzásakor szerepelt, de korábban már feltűnt Trey Parker és Matt Stone The Spirit of Christmas című kétrészes rövidfilmjében is (1992-ben, illetve 1995-ben).
Stan negyedikes tanuló, aki szülővárosában, a coloradói South Parkban sűrűn keveredik szokatlan kalandokba. A szereplő általában jóindulatú, becsületes, intelligens, öntudatos és legjobb barátjával, Kyle-lal együtt a sorozat főhőseként gyakran vezető szerepet tölt be. Stan őszintén kifejezi a felnőttekbe és azok tekintélyébe vetett bizalmának hiányát, mivel a South Park-i felnőttek ritkán élnek kritikai adottságaikkal.
A szereplő alakját számítógéppel alkották meg, utánozva a sorozatra jellemző, papírból kivágott figurák megjelenését. Stan a sorozat mellett az 1999-es South Park – Nagyobb, hosszabb és vágatlan című mozifilmben, továbbá a sorozathoz kötődő, kereskedelmi forgalomban árult termékeken is látható. Bár Parker és Stone gyermeki tulajdonságokkal ruházták fel Stant, a készítők a szereplő megnyilvánulásaiban mégis gyakran felnőtteknek szóló nézeteket és témákat jelenítenek meg – ezekre a politika, a vallás, a populáris kultúra és a filozófia szakértői publikációikban rendszeresen hivatkoznak.
Kyle Broflovski a South Park című amerikai animációs sorozat egyik szereplője. Osztálytársaival és barátaival, Stan Marshsal, Eric Cartmannel, valamint Kenny McCormickkal együtt a sorozat központi alakja. Eredeti hangját Matt Stone kölcsönzi – aki némiképp mintául is szolgált a szereplő megalkotásához – állandó magyar hangja Dolmány Attila[1]. A televízióban Kyle 1997. augusztus 13-án, a South Park első epizódjának sugárzásakor tűnt fel, de pár évvel korábban már szerepelt Trey Parker és Matt Stone The Spirit of Christmas című kétrészes rövidfilmjében, 1992-ben, illetve 1995-ben.
Kyle általános iskolás negyedikes tanuló, aki szülővárosában, a coloradói South Parkban sűrűn él át tipikusnak nem mondható kalandokat. Legjobb barátjával, Stannel együtt a sorozat főhősének számít, az antihős Cartmannel szemben. Kyle arról ismert, hogy a sorozat kisszámú zsidó szereplői közé tartozik és rendszeresen kirekesztettnek érzi magát a többiek közül. A szereplő gyakran szatirikus módon bemutatott sorozatbeli helyzetét a zsidó származású nézők részéről egyszerre érik dicséretek és bírálatok.
A szereplő alakját számítógépes programokkal alkották meg, felidézve a sorozatra jellemző, papírkivágásos figurák tulajdonságait. Kyle a sorozaton kívül az 1999-es South Park – Nagyobb, hosszabb és vágatlan című mozifilmben, valamint a sorozathoz köthető, kereskedelmi forgalomban kapható termékeken is látható. Noha Parker és Stone a kisgyerekekre jellemző tulajdonságokkal is felruházták, Kyle sorozatbéli nézetein keresztül olyan, inkább felnőtteknek szóló nézeteket és témákat is kifejtenek, amelyeket a politika, a vallás, a populáris kultúra és a filozófia szakértői publikációikban gyakran megemlítenek.
Kenneth „Kenny” McCormick a South Park című amerikai animációs sorozat egyik szereplője. Negyedikes osztálytársaival és barátaival, Stan Marshsal, Kyle Broflovskival, valamint Eric Cartmannel együtt a sorozat központi alakja. Csuklyája miatt gyakran érthetetlen beszédét eredetileg a sorozat egyik készítője, Matt Stone, míg a magyar változatban Markovics Tamás kölcsönzi. Kenny a televízióban elsőként 1997. augusztus 13-án, a South Park első sugárzásakor szerepelt, de korábban már feltűnt Trey Parker és Matt Stone The Spirit of Christmas című kétrészes rövidfilmjében is (1992-ben és 1995-ben). Az 1999-es South Park – Nagyobb, hosszabb és vágatlan című mozifilmben, továbbá a sorozathoz kötődő, kereskedelmi forgalomban árult termékeken is látható.
A szereplő – a sorozat többi alakjával együtt – a South Park nevű coloradói kisvárosban él. A rossz anyagi helyzetű családból származó Kenny legemlékezetesebb jellemvonása (főként az első öt évad során), hogy visszatérő gegként majdnem minden epizódban meghal, majd a következő részben bármiféle magyarázat nélkül visszatér. A többi szereplő „Istenem, kicsinálták Kennyt!... Szemetek!” felkiáltása és Kenny folyamatosan ismétlődő elhalálozása a sorozat és egyben a modern televíziózás egyik legismertebb jelképévé vált, melynek filozófiai és társadalmi hátteréről számos elmélet és magyarázat látott napvilágot. A 2002-ben futó hatodik évad eleje óta Kennynek ez a bizarr tulajdonsága egyre inkább a háttérbe szorult és az újabb részekben a szereplő már csak elvétve hal meg. A 14. évad egyik epizódjában pedig fény derül Kenny ezen különös tulajdonságának pontos mibenlétére.
Eric Theodore Cartman a South Park című amerikai animációs sorozat egyik szereplője. Osztálytársaival és barátaival, Stan Marshsal, Kyle Broflovskival, valamint Kenny McCormickkal együtt a sorozat központi alakja. Eredeti hangját Trey Parker kölcsönzi, magyar hangja Csőre Gábor. A televízióban Cartman 1997. augusztus 13-án, a South Park első epizódjának sugárzásakor tűnt fel, de pár évvel korábban már szerepelt Trey Parker és Matt Stone The Spirit of Christmas című kétrészes rövidfilmjében, 1992-ben, illetve 1995-ben.
Cartman általános iskolás negyedikes tanuló, aki szülővárosában, a coloradói South Parkban sűrűn él át tipikusnak nem mondható kalandokat. A túlsúlyos, elkényeztetett, szociopata és önimádó Cartman az antihős szerepet tölti be a sorozatban, aki mindig csatát vív az egyik főhősnek számító Kyle-lal. Cartman talán a sorozat legismertebb és legnépszerűbb szereplője, saját bevallásuk szerint a készítőknek is ő a kedvence, akivel a leginkább azonosulni tudnak. Alakját az All in the Family című sorozat Archie Bunker nevű szereplőjéről mintázták.
Noha Parker és Stone a kisgyerekekre jellemző tulajdonságokkal is felruházták, Cartman sorozatbéli nézetein keresztül olyan, inkább felnőtteknek szóló nézeteket és témákat is kifejtenek, amelyeket a politika, a vallás, a populáris kultúra és a filozófia szakértői publikációikban gyakran megemlítenek. A sorozat fennállása óta Cartman trágárságát és politikailag inkorrekt attitűdjét dicséretek és kritikák egyaránt érték. Ennek ellenére a szereplőt napjaink legnagyobb rajzfilmes alakjai közt tartják számon.
Leopold „Butters” Stotch a South Park című amerikai animációs sorozat egyik szereplője. Eredeti hangját Matt Stone, magyar hangját Minárovits Péter, illetve Fekete Zoltán kölcsönzi – alakját némileg a South Park társproducere, Eric Stough ihlette. Butters negyedikes tanuló, aki a coloradói South Parkban él és barátaival együtt gyakran bizarr kalandokba keveredik. A szereplő jókedvű, hiszékeny, optimista és a sorozat többi gyerekszereplőjénél passzívabb természetű; hajlamos a szorongásra, különösen akkor, amikor szülei szigorával kell szembenéznie.
Butters a South Park első sugárzásakor, 1997. augusztus 13-án, háttérszereplőként debütált a képernyőn, de a sorozat előrehaladtával szerepe fokozatosan megnőtt, különösen a hatodik évadtól. Azok a jelenetek, melyekben Eric Cartman kihasználja őt, a készítők kedvencei közé tartoznak és az újabb részek visszatérő elemeivé váltak.
Craig Tucker (eredeti hangja Matt Stone, magyar hangja Hamvas Dániel) kék sapkát és kék kabátot hord, rövid, fekete haja van. Magatartási problémái vannak, a korai részekben hajlamos arra, hogy „beintsen” az embereknek, majd azonnal letagadjon mindent, ezért visszatérő gegként gyakran látható Mr. Mackey irodája előtt. A Tweek vs. Craig című epizódból kiderül, hogy a mutogatás családi szokás Craigéknél, valamennyien Tourette-szindrómában szenvednek.
Nem kedveli a négy főszereplőt és alkalmanként rivalizál is velük. Craig nem szereti az izgalmas kalandokat, erre a 12. évad Pánjárvány című részében mutat rá, melyben a főszereplők biztatására részt vesz egy balul elsülő pénzkeresési ötlet végrehajtásában. Ebben az epizódban kijelenti, hogy szerinte nem csak ő, hanem az egész iskola utálja Cartmanékat, amiért azok vakmerőségük miatt folyton bajba keverednek.
Tweek Tweak (eredeti hangja Matt Stone, magyar hangja Kálloy Molnár Péter és Rába Roland) hiperaktív, paranoid és idegeskedő természetű gyerek. Gyakran furcsán viselkedik és azt kiabálja, „Nem bírom ezt a feszültséget!”. Nevének jelentése az amerikai szlengben metamfetamint használó, illetve hiperaktív vagy diszfunkcionális ember.
A szereplőnek kócos szőke haja van, félregombolt szürkészöld inget és sötétkék farmert visel. Szülei, Richard és Cindy egy kávézót vezetnek, szerintük a fiuk csupán figyelemhiányos és általában kávéval próbálják megnyugtatni – ezzel csak rontva Tweek idegállapotán. Tweek szülei az Alsónadrág-gnómok és A gyerekmolesztálás nem mulatságos című részekben töltenek be jelentősebb szerepet.
Tweek a második évad során, az Alsónadrág-gnómok című részben mutatkozott be, a hatodik évad alatt pedig átmenetileg központi szereplővé vált a sorozatban. Mivel Kenny McCormick a hatodik évad epizódjainak többségében nem szerepelt, ez lehetőséget adott a South Park készítőinek arra, hogy Tweek és Butters nagyobb figyelmet kapjon. A Karácsony Irakban című részben Kenny visszatért a sorozatba, ezután Tweek háttérszereplővé vált.
Clyde Donovan (korábban Clyde Goodman, illetve Harris) leginkább háttérszereplő, de néhány részben központi szerepet kap. Clyde-nak barna haja van, rendszerint bordó kabátot és világosbarna nadrágot hord, a legtöbb South Park-i gyerekkel ellentétben nem visel sapkát. A szereplő a Tetves csapások című részben a legjelentősebb, de fontosabb szerepet tölt be A Lista című epizódban is.
Eredeti hangja Trey Parker, magyar ha ngja Seszták Szabolcs, illetve Simonyi Balázs.
Wendy Testaburger a South Park-i általános iskola talán legtöbbet szerepeltetett diáklánya, Bebe Stevens legjobb barátnője és Stan Marsh szerelme. Az angol változatban négy különböző színész szinkronizálta az évek során, Mary Kay Bergman, Mona Marshall, Eliza Schneider, legutóbb pedig April Stewart, magyar hangja Roatis Andrea. Wendy alakját állítólag Trey Parker volt menyasszonya, Liane Adamo ihlette, nevét pedig Wendy Westiberg, Matt Stone egyik gyerekkori barátjának felesége után kapta. A szereplő már a The Spirit of Christmas című rövidfilmben is feltűnik és a sorozat kezdetei óta a South Park szereplője.
Wendy érettebb kortársainál, a különféle divathóbortokhoz legtöbbször kritikusan viszonyul, liberális és feminista nézeteket vall, továbbá környezetvédő. A sorozat elején Wendy szerepe szinte csak annyi volt, hogy ő volt Stan szerelme. Wendy és Stan gyakran próbáltak beszélni, de Stan mindig túl ideges volt és visszatérő gegként lehányta Wendyt. A későbbi évadokban kapcsolatuk kihűl („hivatalosan” az Elkenődve című részben szakítanak Stannel), ám a Kövesd a tojást című részben kiderül, hogy Stan még mindig szereti Wendyt. Végül A Lista című epizódban Stan és Wendy újra egymásra talál és a köztük lévő kapcsolat tényét a későbbi Komolytalan komák című rész is egyértelművé teszi. Wendy gyűlöli Cartmant, aki sokszor gúnyt űz belőle az osztály előtt és a Verekedni akarsz velem suli után? című epizódban brutálisan össze is veri, miután Cartman folyamatosan a mellrákkal viccelődik.
Bebe Stevens (eredeti hangja Jennifer Howell) általában piros felsőt, zöld nadrágot, valamint szürke kesztyűt visel, szőke, göndör haja van. Wendy Testaburger legjobb barátnője, az egyes részekben legtöbbször az ő társaságában látható. Legfontosabb szerepét a Bebe dudái konfliktust okoznak című részben tölti be, melyben nőni kezdenek a mellei, ezért hirtelen a fiúk érdeklődésének középpontjába kerül. A szereplő A Lista című részben is jelentős, melynek során csúnyán összeverekedik Wendyvel. Bebe anyja a Bebe dudái konfliktust okoznak című epizódban szerepel.
Pip Pirrup (eredeti hangja Matt Stone, magyar hangja Molnár Levente) népszerűtlen angol diák volt, aki a korai évadok során töltött be fontosabb szerepet a sorozatban, az újabb részekben azonban már háttérbe szorult. Alakját Charles Dickens Szép remények című művének azonos nevű főhőséről mintázták. Pip a róla elnevezett epizódban volt a legjelentősebb, melyben a készítők South Parkos stílusban felelevenítik a regény cselekményét, Malcolm McDowell elbeszélésében. A szőke hajú Pip ódivatú barna kalapot, barna csokornyakkendőt, divatjamúlt piros kabátot, fehér inget és kékes-ibolyaszínű nadrágot viselt. Az állandó gúnyolódások és megalázások ellenére Pip vidám és nyugodt gyerek volt, ám amikor a többiek franciának nevezték, felbőszült (feltehetőleg utalva arra a sztereotípiára, mely szerint a britek és a franciák kölcsönösen utálják egymást).
Pip a 14. évad 201 című epizódjában veszti életét, amikor a várost feldúló Mecha Streisand eltiporja.
Token Black (korábban Token Williams, eredeti hangja Adrien Beard, magyar hangja Simonyi Balázs) az egyetlen színesbőrű gyerek a South Park-i általános iskolában. Neve utalás a tokenizmusra, vagyis arra a jelenségre, amely során valamely fiktív műbe egy, a képernyőn sűrűn látható, de a cselekmény szempontjából lényegtelen kisebbségi szereplőt helyeznek, a politikai korrektség jegyében. A szereplő elnevezését egyes források a sorozat politikai korrektséget ellenző attitűdjének tulajdonítják, illetve burkolt célzásnak tekintik arra vonatkozóan, hogy a tokenizmus annyira elavult, hogy már nevetni is lehet rajta. Nevének ellenére Token néha fontos szerepet tölt be egy-egy epizódban és a negyedik évad Cartman súlyos bűne című része óta visszatérő szereplő. Token családja a leggazdagabb a városban, így többiek rendszeresen kigúnyolják – nem a bőrszíne, hanem a pénze miatt. Szülei az Itt jönnek a szomszédok című részben szerepelnek először, Token anyja, Linda gyógyszerész, míg apja ügyvéd.Szereplései során sűrűn merülnek fel faji kérdések: a Cartman súlyos bűnében Token (Stan Marshsal és Kyle Broflovskival együtt) elítéli és képmutatásnak tartja a gyűlölet-bűncselekmény, mint jogi kategória létezését. A 11. évad során a Jesse Jackson segedelmével című epizódban nézeteltérése támad Stannel, miután annak apja élő televíziós adásban kimondja a „nigger” szót. A korai részekben Tokent még fehérnek láthatjuk. Haja és pulóvere a "T" betűvel viszont ugyanaz.
Míg mellékszereplő volt, Parker és Stone felváltva kölcsönözte a szereplő hangját.[26] Jelenleg Adrian Beard, a sorozat művészeti igazgatója és társproducere Token eredeti hangja. Beard véletlenül került ebbe a pozícióba, ugyanis a Cartman súlyos bűne készítése során Trey Parker gyorsan találni akart valakit Token hangjához és Beard volt az egyetlen színes bőrű az épületben.
Kevin Stoley világoskék kabátot, valamint fekete nadrágot visel és fekete haja van. A töppedt ikerszarkómás ápolónő című epizódban kiderül, hogy kínai származású amerikai. Kevin – aki Csillagok háborúja-rajongó – eddig talán a Zsírszakáll című epizódban töltötte be a legfontosabb szerepet.
Damien Thorn a róla elnevezett epizódban tűnt fel először, de később a Káosz Professzor című részben is feltűnik. A szereplő a Sátán fia és rövid ideig a South Park-i iskola tanulója volt. Alakját és nevét az 1976-os Ómen című horrorfilmben szereplő Damien Thorn ihlette.
Christophe "The Mole" DeLorn egy igen nagy szakértelemmel rendelkező megnyúzot kilenc éves, francia gyerek. A Mole a többi gyerekkel ellentétben dohányzik, a szája jóval mocskosabb és nagyon nem szívleli Isten-t és mindenért őt okolja, ami csak a világon van hiba. Sapkát nem visel és haja is fésületlen össze-vissza áll és általában hátán egy laptátot hord. Sötétzöld fölsőt és mellé barna gatyában tűnik fel és egy zsákkal melyre az előbb említett ásó van felaggatva. Természete elégé ellenséges, szinte minden ellen van és nem is nagy barátságos, ám úgy tűnik anyjától mégis retteg akinek engedelmeskedik is. A Mole szerint, az anyja megkísérelt megölni még őt amikor még csak a méhében volt, ebből adodhat a félelme is íránta.
A Mole a South Park filmben tűnik fel, ahol segítette Stannek, Kylenak , és Cartmannek beszivárogni az USO Show-ra, és megmenteni Terrance-t és Phillipet
, de mivel Cartman nem kapcsolta ki a biztonsági rendszert az őrkutyák végül megtámadták és meg is ölték. Ám mint a film végén mindenki ő is újra éledt hála Kenny-nek.
Gregory a filmben erősen Brit stílussal áldották meg. Erre utal a beszédes, magas inteligenciája és az arrogáns viselkedése is. Vastag, laza-göndör szőkéje van haj. Egy narancssárga inget visel és egy barna nadrágot mellé. Kesztyűi feketék és bár nem látszik mégis néha előbukkan nála egy vívó tőr is.
Látszólag Wendy figyelmét akarja felkelteni és romantikus érzéseket is csal ki belőle (bár a lány ezt tagadja miközben később arra utal, hogy az érzései Gregory iránt csupán egy erős csodálat volt). Gregory volt az aki megadta Mole elérhetőségét a fiúknak és aki jobban felbúzditotta a kis csapatot az anyák és a kormány ellen. |